27/05/2024

SARIYAR SEVDALILARIMIZ

  • 22/06/2015

SAYGI DEĞER SARIYAR’LILAR,

 

SARIYAR’I SEVENLER, SARIYAR SEVDALILARI

Son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı Sarıyar’ımızın nüfusu oldukça azalmıştır. Önce karakol sonra Belediye kapatılmış. Ankara’ın bir mahallesi durumuna getirilmiştir. Ve tüm ihtiyaçları ( Temizlik, elektrik, su, PTT, vs. ) Ankara’dan veya ilçesi Nallıhan’dan karşılanmaya başlamıştır. Bunlar İDARECE alınmış bir karardı ve burada Sarıyar’lı olarak yapacak pek fazla bir şey yoktu.

 

İş, okul, barınma, sağlık gibi çeşitli nedenlerle Sarıyar’dan ayrılmak zorunda kalan, bir çoğumuz bayramlarda, cenaze, düğün gibi bazı vesilelerle zaman zaman bir araya geliyoruz. Hasret gideriyoruz, mezar ziyaretleri yapıyoruz, hüzünleniyor, seviniyoruz. En son mezarlığa fidan dikim olayını yaşadık. İlgi oldukça yoğundu.

 

Tabi her güzel şey gibi bayram da bitiyor, sonrasında herkes işine, gücüne, evine gidiyor. Sarıyar eski hüznüne dönüyor.

 

Yine önümüzde 17-18-19 temmuzda Ramazan Bayramı var. İnşallah bu vesile ile Türkiye’nin her tarafına dağılmış eş, dost, akraba, Sarıyar’lı olsun, olmasın Sarıyar’ın ekmeğinden yemiş, suyundan içmiş, emeğini vermiş, terini dökmüş, tanıdıklarla bir araya gelip hasret gidereceğiz.

 

Bu bayramda birinci günün akşamı, adına ister SARIYAR’I SEVENLER deyin. İster SARIYAR SEVDALILARI deyin. İsterse SARIYAR’LILAR GECESİ deyin, daha kaynaştırıcı, ileride anlatacağımız anılarımız olsun diye bir gece düzenleyeceğiz.

 

Programda müzik, pasta, içecek türü karınca kaderince ikramlarımız olacak.

 

Ancak bu işin mutlaka bir maliyeti var. Bu da yaklaşık olarak 2.500 – 3.000 TL civarındadır. Hani “ GÖNLÜNÜZDEN NE KOPARSA “ diye bir tabir var ya. Bildiğiniz gibi Sarıyar’da olup bitenleri, haber değeri olan her şeyi ( Ölüm, düğün, nişan, doğum, kaza, vs ) seve seve, karşılık beklemeksizin, SARIYAR KASABASI PORTALI’NA yazıyorum ve Türkiye’nin neresinde olursa olsun Sarıyar’ı takip eden tüm hemşerilerimizden olumlu yönde yorumlar alıyorum. Bu durum artık benim için  hobiden ziyade vazife gibi bir şey oldu. Belki de bu duruma “ UZAKLARI YAKIN ETMEK “ de diyebilirsiniz

 

 

 

Bu konuda gecemize katılsın,  katılmasın Ankara, Nallıhan, Eskişehir veya diğer il veya ilçelerde yardımı düşünenler benimle ( FERDA YÜCEL Tel: 0532 310 71 36 ) temas kurabilir.Hesap No:ANKARA-DEMETEVLER ZİRAAT BANKASI ŞUBESİ 0908 50483230 5001  İBAN NO :TR710001000908504832305001

 

 

 

SARIYAR’LI OLSUN, OLMASIN SARIYAR’IN EKMEĞİNDEN YEMİŞ, SUYUNDAN İÇMİŞ, EMEĞİNİ VERMİŞ, TERİNİ DÖKMÜŞ, SARIYAR SEVDALILARI,DOSTLAR

 

GECEMİZİN BİR DÜĞÜN HAVASINDA SARIYAR’IMIZA YAKIŞAN BİR GECE OLACAĞINI UMUYOR VE İLERİKİ YILLARDA BU GECENİN HERKESİN DÜZENLEDİĞİ GİBİ İNŞALLAH HER YIL SİZLERİN BELİRLEYECEĞİ BİR TARİHTE DAHA KAPSAMLI BİR SARIYAR FESTİVALİ’NE DÖNÜŞMESİ EN BÜYÜK ARZUM. BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE SAYGI VE HÜRMETLERİMİ SUNUYORUM.

 

FERDA YÜCEL