20/09/2020

Sarıyar’ımız Unutulmuş Mahalle

  • 28/03/2016

İlçemiz Nallıhan’a bağlı Sarıyar’ımız (Mahalle) Belediyenin kapanmasından bu güne zor günler geçiriyor.

Nallıhan ve Sarıyar’a giderek sorunları yerinde dinleyen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ilçede sıkıntıların her geçen gün büyüdüğünü, Sarıyar’da ise ilkokul ve sağlık ocağının kapatıldığını belirtti.

Ankara’nın yaklaşık 30 bin nüfuslu ilçesi Nallıhan’a giderek sorunları dinleyen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ilçenin destek görmediğini savundu. Bütün Şehir Kanunu ile birlikte ilçede sıkıntıların arttığını iddia eden Nazlıaka, “Nallıhanlı vatandaşlar ilçelerinin hızla göç vermeye başlamasından şikayetçi. Bunun nedenini işsizlik olduğunu belirtiyorlar. Termik santral özelleştirildikten sonra ücretler düşmüş. Bu da işçi ve esnafı vurmuş. Belli ölçülerde tavukçuluk yapılmaya başlanmış. Ancak bu alanda da yeterli teşvik verilmemiş” dedi. Nallıhan’ın ardından Sarıyar’a giden Nazlıaka, “Burada da sorunlar çığ gibi büyümüş” diyerek, şöyle konuştu:

YALNIZCA PERŞEMBE GELİYOR

“Sarıyar’da 18 yaşının altında sadece 80 kişi var. Bu nedenle bir kaç sene önce lise kapatılmış. Bu yıl da ilkokul kaydı yapılmadığı için ilkokulu kapatmışlar. Öğrenciler her gün 30 kilometre uzaklıktaki Nallıhan’a gitmek zorunda kalıyor. Bir sağlık olacağı var ama doktor yok. Yalnızca perşembe günleri geliyor. Vatandaşlar sabah gelen doktorun öğleye doğru gittiğini söylüyorlar. Hemşire yok. Ambulans yok. Acil durumluk bir hastanız olsa yapacak hiçbir şeyiniz yok. Eliniz kolunuz bağlı gelecek ambulansı bekleyeceksiniz. Ayrıca Sarıyar’da sık sık elektrik kesiliyor. Oysa ki elektrik üretilen Sarıyar Barajı beldenin hemen yanında bulunuyor. Trajikomik bir durum”

MECLİS’E TAŞIYACAĞIM

Nazlıaka, bütün bu sorunları Meclis’e taşıyacağını belirterek, şunları söyledi: “Ankara’nın yanı başında bulunan Sarıyar Mahallesi’nin sorunları Türkiye’de kapatılarak mahalle yapılan bütün beldelerimizin ortak sorunlarıdır. Bütün Şehir Kanunu bunu yapanların ellerinde patlamıştır. Bu kanun çıkmadan önce yaşanılacak sorunları defalarca dile getirdim. Bir kere bile dediklerimize kulak asmadılar. Şimdi de sonuç ortada; Sarıyar adeta unutulmuş bir mahalle konumunda. Siyasi iktidarın yanlışlarını vatandaşlar ödemektedir. Kırsaldaki tüm kaynaklarımız heba olmaktadır.” Nazlıaka, Sarıyar’da lisenin ardından geçtiğimiz yıl ilkokulun da kapatıldığını söyledi.