18/05/2021

Sarıyar Domatesimiz Tescilleniyor

  • 22/08/2016

Yöremizin unutulmaya yüz tutmuş yöresel tarım ürünlerine coğrafi işaret tescil belgesi alınması için Nallıhan Kalkınma Vakfı tarafından çalışmalar başlatıldı.

Nallıhan Kalkınma Vakfı tarafından çalışmalar kapsamında halk arasında ‘Çömlekpatlatan Karakılçık Pirinci’, kılçığı ile dikkat çekiyor. Nallıhan, Beypazarı ve Kıbrıscık ilçelerinde Çeltik Deresi, Çevizli Dere ile her ikisinin birleşimiyle oluşan Aladağ Çayı ile Nallıdere üzerinde bulunan arazilerde sınırlı miktarlarda üretilen bu pirinç türünün, Ankara’nın yöresel bir ürünü özelliğine sahip olduğu belirtildi. ‘Çömlekpatlatan Karakılçık Pirinci’, dekar başına verimi diğer pirinç türlerine göre düşük olmakla birlikte, nihayi ürün olarak su tutma kapasitesi dikkate alındığında aynı miktarda diğer pirinç türlerine göre pişirildikten sonra kabarma oranının fazla olduğu kaydedildi. ‘Çömlekpatlatan Karakılçık’ olarak adlandırılan bu yirinç türünün lezzet bakımından üstünlüğü de tercih nedeni olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca Nallıhan ilçesinde Sakarya Irmağı Havzasında yer alan ve rakım ile iklimi uygunluk arz eden Sarıyar Mevkiinde yöresel bir domates türü yetiştiriliyor. Bu ürünün ise ince kabuklu ve oldukça büyük ebatta sulu ve hafif ekşimtırak tadıyla özgün bir yöresel tarım ürünü olarak dikkati çekdiği belirtildi.

Nallıhan Kalkınma Vakfı Başkanı İsmail Altan Demirayak, Çömlekpatlatan Pirinci ile Sarıyar Domatesinin coğrafi işaret tescilinin alınması için çalışma başlattıklarını, bu kapsamda Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstütisi ile işbirliği yaparak ilgili enstütiden destek alacaklarını ifade etti.