12/11/2019

MELİH GÖKÇEK İLÇELERİMİZE VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYOR

  • 22/05/2016

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kırsal kalkınmayı sağlamak ve köyden şehirlere göçü önlemek amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.  Başkan Gökçek, ilçelere yapılan yardımlar ve yatırımlarla Ankara’ya göçün önleneceğini hatta geri göçün mümkün olacağını belirtti. Beypazarı‘nda yapılan çalışmalar ve yapılacak projeleri anlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:

Beypazarı ve Nallıhan’ın Büyükşehir’e bağlanmasından sonra, tarım konusunda, hayvancılık konusunda her türlü yardımı sizlere yapabilecek hale geldik. Eğer ilçelerimizi ayakta tutabilirsek, orada iş alanları açabilirsek, göçü önleriz. Nerede göçü önleyemiyorsak, nerede iş alanı açılmadıysa orası otomatikman Ankara’ya yük olarak geliyor. İlçelere yardım etmek suretiyle, orada tarım olsun, hayvancılık olsun gerektiği şekilde desteklenmeli ve bu destek yapıldıktan sonra oralar ayağa kalkmalı. Büyükşehir Belediyesi olarak yetki bize geçtikten sonra bir taraftan fide dağıtıyoruz, bir taratan fidan dağıtıyoruz, bir taraftan hayvan dağıtıyoruz, bir taraftan kendi şirketlerimizi de devreye sokmak suretiyle atıl durumda olan fabrikaların çalışmasını teşvik ediyoruz. Ayaş’ta domates fabrikasını aldık atıl durumdaydı, çalıştırdık. Geçen sene 120 ton salça ürettik. Beypazarın’da bazı projeleri, başta havuç olmak üzere geliştirmemiz lazım. Ayaş’a yerli ürünlerin satışı için tabiri caizse açık Pazar yeri kurduk. İnşallah böyle bir işletmeyi Beypazarı’na da yapalım. Çünkü Beypazarı’na yılda ortalama 250 bin kişi ziyarete geliyor. Bu pazar yeri de vatandaşlarımız için büyük bir imkan olur. Aynısını ben Çubuk ve Akyurt taraflarına da yaptırıyorum. Dolayısıyla ilçelerimize bu imkanı da vermemiz gerekiyor.

İlçelerimizde 10 bin arı kovanı ve malzemesi dağıtımıyla başlayan Büyükşehir Belediyesi’nde bu sayının 30 bine yükseltildiği müjdesini veren Başkan Gökçek, Bugünde Allah nasip ederse 74 aileye toplam 740 arı kovanı dağıtacağız. İnşallah, önümüzdeki sene de 10 bin, bir sonraki sene ise yine 10 bin, böylece Ankara‘ya toplam 30 bin arı kovanı dağıtacağız dedi.Bu arada İlçemiz Nallıhanda bulunan arı yetiştiricilerimizede arı kovanı ve arıcı malzemeleri dağıttı.