12/11/2019

Kaymakamamız İlçemiz Nallıhan’da Değişime Hız Verdi

  • 22/10/2015

Kaymakamımız Dr. İsmail Altan Demirayak önderliğinde Bozyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile işbirliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Nallıhan Kaymakamlığı tarafından hazırlanan hibe projesi ile kurulan Kurutulmuş Domates Üretim Tesisinde üretime başlandı. Aynı Proje kapsamında Eymir Köyümüzde kurulan Pekmez Üretim Tesisinde ise üretim tüm hızıyla devam ediyor.

Kaymakamımız Dr. İsmail Altan Demirayak tarafından kurulan ve başkanlığını yaptığı Nallıhan Kalkınma Vakfı ‘nca fabrikanın elektrik ve su tesisatı kurulurken ayrıca vakıf katkısıyla tesisin domates kesme ve paketleme ünitelerinin kurulumu gerçekleştirildi. Bugün itibariyle tesiste ilk etapta 30 ton domatesin kurutulmasına başlanırken İlçemizin ilk tarımsal sanayi tesislerinden olan Bozyaka Domates Kurutma Tesisi tam olarak üretime hazır hale getirildi.

Domates Kurutma Tesisinde üretime geçilmesi nedeniyle Kaymakamımız Dr. İsmail Altan Demirayak tesiste incelemelerde bulunduktan sonra Nallıhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Mühendisi Hasan Apaydın ve Ziraat Mühendisi Serdar Özem ile birlikte bir değerlendirme toplantısı yaparak tesisten çıkan ürün hakkında bilgiler aldı.

Eymir köyünde de yine Kaymakamlık tarafından aynı proje kapsamında kurulan pekmez üretim tesisinde ise geçtiğimiz aydan itibaren üretime tam hız devam ediliyor.

Bu tesislerimizde üretilecek olan ürünlerin büyük alışveriş merkezlerinde satışa sunulması böylelikle ilçenin ekonomisine katkı sağlanması bekleniyor.22.10.2015