26/05/2024

DOMATESİN LEZZETİ SARIYAR YERLİ DOMATESİ’NDE GİZLİ

  • 24/09/2016

Epeydir domatese küsmüş gibiydim.Çünkü çocukluğumuz döneminin domateslerinden eser kalmamış artık. O zamanlar bostanımızdan, bahçemizden kopararak yediğimiz domateslerin tadını günümüzde yetiştirilen sera evladı domateslerde arıyor ama ne yazık ki bulamıyoruz.

Kendine özgü aroması, kabuk yapısı ve iriliği ile dikkat çeken yerli üretim olan ve Sarıyar Mahallemizin verimli topraklarında yetiştirilen domatesimiz , eski bahçelerimizin domatesini aratmıyor gerçekten.

Sofraların vazgeçilmez yerli domatesini yaşatmak ve tanıtmak için çaba sarf eden Sarıyar’ımız eski Belediye Başkanımız üreticimiz Mustafa Aytekin’in büyük özveri ile kurduğu ve yerli domates yetiştirdiği serasına yolumuz düştü.

Aytekin, Sarıyar’da yerel olarak üretilen domateslerinin raf ömrünün kısa olması nedeniyle hemen tüketilmesi gerektiğini ve son zamanlarda halk tarafından oldukça rağbet gören ve aranan Sarıyar Domatesinin üretim sezonunda kilosunun 5 TL’ye kadar satıldığına değindi.

Sarıyar Domatesini tartıya koyduğumuzda ağırlığı 1 kilogramı geçerken lezzet, görüntü ve ağırlığından yana her şeyi olumlu.Tek dezavantajı ise dayanıksız oluşundan dolayı hemen tüketilmesinin gerektiği…

Eğer çevrenizdeki manavlarda, pazarlarda seçme şansınız varsa, hiç durmayın. Belki çoğumuz biliyordur ama yinede hatırlatması bizden. Yöremizin domateslerini alıp tadına bakın, Bana hak vereceksiniz.24.09.2016